Product Code:
Stock Code:
The Tamlite Lighting ESLWP-BREM Bronze Slim LED Wall Pack with Emergency Battery combines style, efficiency, and durability. Featuring a sleek bronze finish and robust die-cast aluminum housing, this LED wall pack is designed to withstand harsh weather conditions, making it perfect for outdoor areas like building exteriors, walkways, and entryways. With a powerful 1600 lumens output and an energy-saving photo sensor, it ensures reliable illumination and enhanced security during power outages with its emergency battery backup. Ideal for both commercial and residential applications, this lighting solution offers both aesthetic appeal and functional excellence.
| Finish Color | White |
|---|---|
| Housing Material | Die-Cast Aluminum |
| Lumen Output | 1600 lm AC /600 lm EM lm |
| Product Type | Product |
| Series | ESLWP |
| Wattage | 15 W |
| Case Length | 10.625 in. |
| Case QTY | 1 |
| Case Weight | 4.5 lbs |
| Case Width | 3.125 in. |
| Master Case Height | 10.375 in. |
| Master Case Length | 11.25 in. |
Leave your info below and we’ll get back with you.
We have received your request for assistance and one of our Customer Service or Inside Sales agents will contact you shortly.