Product Code:
Stock Code:
The HORLEDT series full LED body high bays are ideal for
manufacturing, warehousing, commercial and industrial facility lighting
applications. The LEDT Series offered by Tamlite Lighting is a series of
commercial grade high bay fixtures designed, and UL listed to work
with LED tubes. They have been converted to allow for 4ft 18 Watt Direct
Bypass LED Tubes. The LEDT Series is designed to reduce contractor
installation time by adding the tubes at the factory while still keeping
the UL Listing of the fixture.
| Ballast Type | Integrated (bypass) |
|---|---|
| Beam Angle | 230 ° |
| Finish Color | White |
| Lumen Output | 13,200 lm |
| Mounting | Suspended |
| Nominal CCT | 5000K |
| Primary Material | Galvanized Steel |
| Product Type | Product |
| Rated Input Voltage Range | 120-277 VAC |
| Series | HORLED |
| Type | High Bay |
| Wattage | 108 W |
| Weight | 14.75 lbs |
| Master Case Height | 4.75 in. |
| Master Case Length | 51.5 in. |
| Master Case QTY | 1 |
| Master Case Width | 14.75 in. |
| Pallet Height | 53 in. |
| Pallet Length | 53 in. |
| Pallet QTY | 30 |
| Pallet Width | 48 in. |
Leave your info below and we’ll get back with you.
We have received your request for assistance and one of our Customer Service or Inside Sales agents will contact you shortly.