Product Code:
Stock Code:
The Tamlite Lighting JBD4-CS-BK 4″ LED JBOX DOB DISK LGT 5CCTA BLACK is an innovative and energy-efficient lighting solution, ideal for both residential and commercial spaces. With its sleek black finish and adjustable color temperature settings (2700K to 5000K), this fixture enhances any interior with both style and functionality. Its compact, design allows for easy installation in junction boxes where traditional recessed lighting cannot fit, making it a versatile choice for modern lighting needs.
| Ballast Type | LED Driver |
|---|---|
| CRI | 90 |
| Finish Color | Black |
| Finish Type | Painted |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lumen Output | 780 lm |
| Mounting | Surface |
| Nominal CCT | 2700K-5000K |
| Primary Material | Aluminum |
| Product Type | Product |
| Rated Input Voltage | 120 VAC |
| Series | JBD-5CS |
| Wattage | 11 W |
| Weight | 0.232 lbs |
| Master Case Height | 6.875 in. |
| Master Case Length | 20.5 in. |
| Master Case QTY | 696 |
| Master Case Weight | 5.62 lbs |
| Master Case Width | 13.25 in. |
| Package Height | 1.625 in. |
| Package Length | 6.25 in. |
| Package QTY | 24 |
| Package Weight | 0.25 lbs |
| Package Width | 6.25 in. |
Leave your info below and we’ll get back with you.
We have received your request for assistance and one of our Customer Service or Inside Sales agents will contact you shortly.