Product Code:
Stock Code:
Discover the superior illumination of the Tamlite Lighting STVLED24-60D1L850 2x4FT Slim LED Volumetric Troffer, designed to enhance commercial and institutional spaces with its powerful 6000 lumens output and cool white 5000K light temperature. Perfect for offices, schools, and healthcare facilities, this high-performance LED troffer offers a sleek design and energy-efficient technology, ensuring both cost savings and style. With its durable construction and easy recessed installation, the STVLED24-60D1L850 is a reliable and attractive lighting solution that meets a wide range of lighting needs.
| Finish Color | Matte White |
|---|---|
| Lumen Output | 6,000 lm |
| Mounting | Recessed |
| Nominal CCT | 5000K |
| Primary Material | Galvanized Steel |
| Product Type | Product |
| Rated Input Voltage Range | 120-277 VAC |
| Series | STVLED |
| Weight | 13.4 lbs |
| Master Case Height | 7.5 in. |
| Master Case Length | 49.5 in. |
| Master Case QTY | 1 |
| Master Case Weight | 17.3 lbs |
| Master Case Width | 25.75 in. |
| Pallet Height | 64 in. |
| Pallet Length | 54 in. |
| Pallet QTY | 16 |
| Pallet Width | 50 in. |
Leave your info below and we’ll get back with you.
We have received your request for assistance and one of our Customer Service or Inside Sales agents will contact you shortly.