Product Code:
Stock Code:
The CTNLED series are suitable for wet environments with
an IP67 rating. They can be used in many locations that need a more
capable or robust design such as food processing facilities, carwashes or
where high pressure wash down is required.
Intended Use
The CTNLED Series of LED fixtures boasts an IP67 rating, making it suitable for
wash down environment. The fixture is rated for an ambient temperature of -40°C to 50°C, making this robust fixture suited for locations such as food processing facilities, carwashes, and industrial freezers.
Construction
One piece molded reinforced fiberglass housing for strength and durability while allowing for safe, easy installation. The fixture comes with a poured in place continuous sealing gasket.
Optics
Injection molded ribbed acrylic high impact lens helps to diffuse the LED source pixilation, without compromising light output. Opaque lens is optional consult factory.
Electrical
Long-life LEDs PCB mounted, coupled with high-efficiency drivers, provide extended service life. The CTNLED4 delivers up to 124 lumens per watt. Driver disconnects is provided where required to comply with U.S. and Canadian codes. Thermally protected driver standard.
Dimming
LED drivers deliver dimming from a 0-10V control signal.
Installation
Drivers and internal components are accessible from the floor in standard
products. LED boards include plug-in connectors for future upgrades. Not
intended for continuous row mounting. Removable end plug for installation of
1/2” conduit for end-to-end connection. This fixture may be surface mounted
on surfaces such as ceilings and walls. Mounting brackets included.
Listings
UL listed to US and Canadian safety standards. Wet location listed. Fixtures
are IP67 rated: protected from dust ingress and liquid immersion between 15
centimeters and 1 meter in depth. Fixtures are Assembled in America. NSF
certified for Splash Zone and Non-Food Zone. DesignLights Consortium® (DLC) qualified product. Not all versions of this product may be DLC qualified. Please check the DLC Qualified Products List at www.designlights. org/QPL to confirm which versions are qualified.
Warranty
5-year limited warranty.
| Efficacy | 121 lm/W |
|---|---|
| Finish Color | White |
| Finish Type | Matte |
| Housing Material | Fiberglass |
| Lens Material | Acrylic |
| Lumen Output | 8,000 lm |
| Mounting | Surface Mounting |
| Nominal CCT | 5000K |
| Rated Input Voltage Range | 120-277 VAC |
| Wattage | 53 W |
| Weight | 7.34 lbs |
| Case Weight | 8.5 |
| Master Case Height | 4.75 in. |
| Master Case Length | 52.75 in. |
| Master Case QTY | 1 |
| Master Case Weight | 8.5 lbs |
| Master Case Width | 7.25 in. |
Leave your info below and we’ll get back with you.
We have received your request for assistance and one of our Customer Service or Inside Sales agents will contact you shortly.