Product Code:
Stock Code:

The SLNLED stairwell series is suitable for general propose lighting in stairwells.
| Ballast Type | LED Driver |
|---|---|
| Beam Angle | 120 ° |
| CRI | 80 |
| Dimming | Dimmable |
| Finish Color | White |
| Lumen Output | 4,000 lm |
| Mounting | Surface Mount |
| Nominal CCT | 4000K |
| Primary Material | Galvanized Steel |
| Product Type | Product |
| Rated Input Voltage Range | 120-277 VAC |
| Series | SLNLED |
| Wattage | 30.5 W |
| Weight | 5.2 lbs |
| Master Case Height | 5.5 in. |
| Master Case Length | 51.25 in. |
| Master Case QTY | 1 |
| Master Case Weight | 6.7 lbs |
| Master Case Width | 5.5 in. |
| Pallet Height | 54 in. |
| Pallet Length | 53 in. |
| Pallet QTY | 56 |
| Pallet Width | 48 in. |
Leave your info below and we’ll get back with you.
We have received your request for assistance and one of our Customer Service or Inside Sales agents will contact you shortly.