Product Code:
Stock Code:
Experience brilliant illumination with the Tamlite Lighting SLNLED8-120D2O1L840WC10, an 8FT narrow LED strip that delivers a powerful 12,000 lumens of neutral white light at a 4000K color temperature. Ideal for a variety of applications, this LED strip features a CRD-C10 power cord for easy installation and is crafted from durable steel for long-lasting performance. Perfect for both commercial and residential environments, this strip light ensures easy installation and efficient energy usage, making it a top choice for modern lighting needs.
| Ballast Type | LED Driver |
|---|---|
| Beam Angle | 120 ° |
| CRI | 80 |
| Dimming | Dimmable |
| Finish Color | White |
| Lumen Output | 12,000 lm |
| Mounting | Surface Mount |
| Nominal CCT | 4000K |
| Primary Material | Galvanized Steel |
| Product Type | Product |
| Rated Input Voltage Range | 120-277 VAC |
| Series | SLNLED |
| Wattage | 82 W |
| Weight | 9.5 lbs |
| Master Case Height | 5.5 in. |
| Master Case Length | 99.25 in. |
| Master Case QTY | 1 |
| Master Case Weight | 11 lbs |
| Master Case Width | 5.5 in. |
| Pallet Height | 40 in. |
| Pallet Length | 102 in. |
| Pallet QTY | 30 |
| Pallet Width | 40 in. |
Leave your info below and we’ll get back with you.
We have received your request for assistance and one of our Customer Service or Inside Sales agents will contact you shortly.