Product Code:
Stock Code:
High-performance and versatile, the Tamlite Lighting SLNLED8-80D1O1L840-EM 8FT Narrow LED Strip is a top choice for both commercial and industrial lighting needs. Delivering a bright 8000 lumens of neutral white light at a 4000K color temperature, this 8-foot LED strip ensures optimal illumination with energy-efficient operation. Durable steel construction and a surface mount design facilitate easy installation, while integrated emergency lighting features provide added safety in power outages. Ideal for environments requiring robust, reliable lighting solutions.
| Ballast Type | LED Driver |
|---|---|
| Beam Angle | 120 ° |
| CRI | 80 |
| Dimming | Dimmable |
| Finish Color | White |
| Lumen Output | 8,000 lm |
| Mounting | Surface Mount |
| Nominal CCT | 4000K |
| Primary Material | Galvanized Steel |
| Product Type | Product |
| Rated Input Voltage Range | 120-277 VAC |
| Series | SLNLED |
| Wattage | 53 W |
| Weight | 11 lbs |
| Master Case Height | 5.5 in. |
| Master Case Length | 99.25 in. |
| Master Case QTY | 1 |
| Master Case Weight | 12.5 lbs |
| Master Case Width | 5.5 in. |
| Pallet Height | 40 in. |
| Pallet Length | 102 in. |
| Pallet QTY | 30 |
| Pallet Width | 40 in. |
Leave your info below and we’ll get back with you.
We have received your request for assistance and one of our Customer Service or Inside Sales agents will contact you shortly.