Product Code:
Stock Code:

The SLW wide strip series is suitable for general propose lighting in a wide variety of environments. The optional specular, symmetrical and asymmetrical reflectors make this fixture a great fit for any commercial, industrial, retail or warehouse lighting applications.
| Ballast Type | Fluorescent Ballast |
|---|---|
| Dimming | Non-Dimmable |
| Finish Color | White |
| Mounting | Surface Mount |
| Primary Material | Galvanized Steel |
| Product Type | Product |
| Rated Input Voltage Range | 120-277 VAC |
| Wattage | 17 W |
| Weight | 3.3 lbs |
| Master Case Height | 2.25 in. |
| Master Case Length | 25.25 in. |
| Master Case QTY | 1 |
| Master Case Weight | 4 lbs |
| Master Case Width | 5.125 in. |
Leave your info below and we’ll get back with you.
We have received your request for assistance and one of our Customer Service or Inside Sales agents will contact you shortly.