Product Code:
Stock Code:
High-performance and energy-efficient, the Tamlite Lighting SLWLED4-50D1L840 4FT Wide LED Strip is a top choice for both commercial and industrial lighting needs. With a robust 5000 lumens output and a neutral white light at 4000K, this LED strip enhances visibility and productivity in spaces like warehouses and retail environments. Its durable steel construction and easy surface mount installation make it both a practical and long-lasting solution, ensuring 50,000 hours of maintenance-free operation.
| Ballast Type | LED Driver |
|---|---|
| Beam Angle | 120 ° |
| CRI | 80 |
| Dimming | Dimmable |
| Finish Color | White |
| Lumen Output | 5,000 lm |
| Mounting | Surface Mount |
| Nominal CCT | 4000K |
| Primary Material | Galvanized Steel |
| Product Type | Product |
| Rated Input Voltage Range | 120-277 VAC |
| Series | SLWLED |
| Wattage | 35 W |
| Weight | 5.2 lbs |
| Master Case Height | 5.5 in. |
| Master Case Length | 50 in. |
| Master Case QTY | 1 |
| Master Case Weight | 6.6 lbs |
| Master Case Width | 5.5 in. |
| Pallet Height | 41 in. |
| Pallet Length | 53 in. |
| Pallet QTY | 49 |
| Pallet Weight | 285 lbs |
| Pallet Width | 48 in. |
Leave your info below and we’ll get back with you.
We have received your request for assistance and one of our Customer Service or Inside Sales agents will contact you shortly.