Product Code:
Stock Code:
Experience brilliant illumination with the Tamlite Lighting SLWLED4-60D1L840 4FT Wide LED Strip, a top choice for efficient, high-output lighting. This robust 6000 lumens, 4000K neutral white LED strip ensures clear visibility and a modern aesthetic in any commercial or industrial setting. With a durable steel construction and an impressive 50,000-hour lifespan, this easy-to-install, surface-mounted fixture offers both reliability and performance. Ideal for various applications, the Tamlite SLWLED series enhances spaces with powerful, lens-free lighting.
| Ballast Type | LED Driver |
|---|---|
| Beam Angle | 120 ° |
| CRI | 80 |
| Dimming | Dimmable |
| Finish Color | White |
| Lumen Output | 6,000 lm |
| Mounting | Surface Mount |
| Nominal CCT | 4000K |
| Primary Material | Galvanized Steel |
| Product Type | Product |
| Rated Input Voltage Range | 120-277 VAC |
| Series | SLWLED |
| Wattage | 38 W |
| Weight | 5.2 lbs |
| Master Case Height | 5.5 in. |
| Master Case Length | 50 in. |
| Master Case QTY | 1 |
| Master Case Weight | 6.6 lbs |
| Master Case Width | 5.5 in. |
| Pallet Height | 41 in. |
| Pallet Length | 53 in. |
| Pallet QTY | 49 |
| Pallet Width | 48 in. |
Leave your info below and we’ll get back with you.
We have received your request for assistance and one of our Customer Service or Inside Sales agents will contact you shortly.