Product Code:
Stock Code:
Experience brilliant illumination with the Tamlite Lighting SLWLED8-120D2O1L850, an 8-foot wide strip light that shines brightly with a 12,000 lumens output and a cool white 5000K color temperature. Designed for energy efficiency, this LED light consumes only 170 watts, making it a cost-effective choice for lighting up large commercial and industrial spaces. Its robust steel construction and long lifespan of 60,000 hours ensure durability and reduced maintenance costs, while the 120-degree beam angle provides extensive coverage ideal for warehouses, workshops, and garages.
| Ballast Type | LED Driver |
|---|---|
| Beam Angle | 120 ° |
| CRI | 80 |
| Dimming | Dimmable |
| Finish Color | White |
| Lumen Output | 12,000 lm |
| Mounting | Surface Mount |
| Nominal CCT | 5000K |
| Primary Material | Galvanized Steel |
| Product Type | Product |
| Rated Input Voltage Range | 120-277 VAC |
| Series | SLWLED |
| Wattage | 80 W |
| Weight | 10.5 lbs |
| Master Case Height | 5.5 in. |
| Master Case Length | 101.75 in. |
| Master Case QTY | 1 |
| Master Case Weight | 12.8 lbs |
| Master Case Width | 5.5 in. |
Leave your info below and we’ll get back with you.
We have received your request for assistance and one of our Customer Service or Inside Sales agents will contact you shortly.