Product Code:
Stock Code:

The SLWLED wide strip series is suitable for general purpose lighting in a wide variety of environments. The LEDT Series offered by Tamlite Fluorescent are designed and UL listed to work with LED tubes. They have been converted to allow for 4ft 18 Watt and 2ft 9 Watt Direct Bypass LED Tubes. The LEDT Series is designed to reduce contractor installation time by adding the tubes at the factory while still keeping the UL Listing of the fixture.
| Ballast Type | Integrated |
|---|---|
| Beam Angle | 230 ° |
| Dimming | Non-Dimmable |
| Finish Color | White |
| Lumen Output | 8,800 lm |
| Mounting | Surface Mount |
| Primary Material | Galvanized Steel |
| Product Type | Product |
| Rated Input Voltage Range | 120-277 VAC |
| Series | SLWLED |
| Wattage | 72 W |
| Weight | 12.5 lbs |
| Master Case Height | 5.5 in. |
| Master Case Length | 101.75 in. |
| Master Case QTY | 1 |
| Master Case Weight | 14.8 lbs |
| Master Case Width | 5.5 in. |
| Pallet Length | 102 in. |
| Pallet Width | 40 in. |
Leave your info below and we’ll get back with you.
We have received your request for assistance and one of our Customer Service or Inside Sales agents will contact you shortly.