Product Code:
Stock Code:
The Tamlite Lighting SLXPC3GWEM Thermoplastic Combo LED with Square Heads is a top-tier safety solution for any commercial or industrial environment. Featuring durable, flame-retardant construction and energy-efficient LED technology, this dual-function unit ensures clear visibility and reliable performance during emergencies. Its easy installation and dual voltage operation make it a versatile choice for maintaining compliance and enhancing safety. Ideal for areas requiring robust, efficient emergency lighting and exit signage, the SLXPC3GWEM is designed to perform when it matters most.
| Finish Color | White |
|---|---|
| Housing Material | Thermoplastic |
| Lumen Output | 82 lm |
| Mounting | Surface, top, or bottom |
| Primary Material | Thermoplastic |
| Product Type | Product |
| Series | SLXPC |
| Wattage | 4 W |
| Weight | 3.1 lbs |
| Case Height | 4.5 in. |
| Case Length | 13 in. |
| Case QTY | 1 |
| Case Weight | 3 lbs |
| Case Width | 13.5 in. |
| Master Case Height | 12 in. |
| Master Case Length | 20.5 in. |
| Master Case QTY | 6 |
| Master Case Weight | 19.1 lbs |
| Master Case Width | 16 in. |
| Package Height | 3.75 in. |
| Package Length | 19.75 in. |
| Package QTY | 1 |
| Package Weight | 3 lbs |
| Package Width | 7.75 in. |
| Pallet Height | 66 in. |
| Pallet Length | 48 in. |
| Pallet QTY | 180 |
| Pallet Weight | 595 lbs |
| Pallet Width | 42 in. |
Leave your info below and we’ll get back with you.
We have received your request for assistance and one of our Customer Service or Inside Sales agents will contact you shortly.