Product Code:
Stock Code:
The Tamlite Lighting SLXPC3RWEM Square LED Mini Thermoplastic Combo Exit/Emergency Light stands out as a top choice for ensuring safety and compliance in commercial settings. With its dual voltage operation and energy-efficient LED technology, this product offers both reliability and cost-effectiveness. The robust, flame-retardant thermoplastic housing and adjustable LED heads make it suitable for a variety of environments, ensuring bright, effective illumination during emergencies. Ideal for installation in damp locations, this unit includes a long-lasting Ni-Cad battery, providing peace of mind with a 90-minute emergency runtime.
| Housing Material | Thermoplastic |
|---|---|
| Mounting | Surface, top, and bottom |
| Primary Material | Thermoplastic |
| Product Type | Product |
| Series | SLXPC |
| Wattage | 4.8 W |
| Weight | 3.1 lbs |
| Case Height | 4 in. |
| Case Length | 21 in. |
| Case QTY | 1 |
| Case Weight | 3.25 lbs |
| Case Width | 7.75 in. |
| Master Case Height | 12 in. |
| Master Case Length | 20.5 in. |
| Master Case QTY | 6 |
| Master Case Weight | 19.1 lbs |
| Master Case Width | 16 in. |
| Package Height | 3.75 in. |
| Package Length | 19.75 in. |
| Package QTY | 1 |
| Package Weight | 3 lbs |
| Package Width | 7.75 in. |
| Pallet Height | 66 in. |
| Pallet Length | 48 in. |
| Pallet QTY | 180 |
| Pallet Weight | 595 lbs |
| Pallet Width | 42 in. |
Leave your info below and we’ll get back with you.
We have received your request for assistance and one of our Customer Service or Inside Sales agents will contact you shortly.