Product Code:
Stock Code:
The Tamlite Lighting SLXPC3RWEMA Slim Adjustable Thermoplastic LED Combination Exit Sign White with Red Letters is an essential safety feature for any commercial facility, blending high visibility with energy efficiency. This unit features ultra-bright, adjustable LED heads and dual voltage operation, accommodating a variety of electrical setups. With its easy installation process and robust, flame-retardant thermoplastic housing, it offers both reliability and compliance with UL safety standards. Ideal for ensuring clear exit routes during emergencies, this product is a top choice for enhancing building safety protocols.
| Finish Color | White |
|---|---|
| Housing Material | Thermoplastic |
| Mounting | Surface |
| Primary Material | Thermoplastic |
| Product Type | Product |
| Rated Input Voltage | 277 VAC |
| Series | SLXPC |
| Wattage | 4.1 W |
| Weight | 4.1 lbs |
| Case Height | 4.5 in. |
| Case Length | 13 in. |
| Case QTY | 1 |
| Case Weight | 4 lbs |
| Case Width | 13.5 in. |
| Master Case Height | 14.25 in. |
| Master Case Length | 19.75 in. |
| Master Case QTY | 4 |
| Master Case Weight | 18 lbs |
| Master Case Width | 15 in. |
| Package Height | 13.75 in. |
| Package Length | 4.5 in. |
| Package QTY | 1 |
| Package Weight | 4.1 lbs |
| Package Width | 13.5 in. |
| Pallet Height | 60 in. |
| Pallet Length | 48 in. |
| Pallet QTY | 112 |
| Pallet Weight | 530 lbs |
| Pallet Width | 42 in. |
Leave your info below and we’ll get back with you.
We have received your request for assistance and one of our Customer Service or Inside Sales agents will contact you shortly.