Product Code:
Stock Code:
The STVLED Color Selectable is a slim volumetric direct/indirect troffer featuring a center light channel that delivers uniform illumination with high visual comfort. Integrated color and wattage selectability provide added flexibility to meet a wide range of application and specification needs.
Construction
The body is constructed of 24 gauge, made in USA commercial grade steel with hot dip galvanized finish (6.5μm on both sides). Paint after fabriacation (PAF) of galvanized body add high resistance to rust over its lifetime.
Dimming
LED drivers deliver dimming from a 0-10V. Dims to 10% standard.
Installation
The STVLED CS are recessed troffers indented for use in standard drop ceiling grids. Drivers and internal components are accessible from the plenum.
Damp location listed.
End plates contain easy-to-position integral T-bar clips for securely
attaching the luminaire to the T-grid.
NOTE: Actual performance may differ as a result of end-user environment and
application. All values are design or typical values, measured under laboratory
conditions at 25 °C. Specifications subject to change without notice.
| CRI | 80 |
|---|---|
| Dimming | 0-10V |
| Efficacy | 138 lm/W |
| Finish Color | Gloss White |
| Housing Material | Steel |
| Lens Material | PMMA |
| Lumen Output | 5839 lm |
| Mounting | Recessed |
| Nominal CCT | 3500K/4000K/5000K |
| Over Temperature Protection | -40º to 50º |
| Primary Material | Galvanized Steel |
| Product Type | Product |
| Rated Input Voltage Range | 120-277 VAC |
| Master Case Height | 7.5 in. |
| Master Case Length | 49.5 in. |
| Master Case QTY | 1 |
| Master Case Weight | 17.3 in. |
| Master Case Width | 25.75 in. |
| Pallet Height | 64 in. |
| Pallet Length | 54 in. |
| Pallet QTY | 16 |
| Pallet Width | 50 in. |
Leave your info below and we’ll get back with you.
We have received your request for assistance and one of our Customer Service or Inside Sales agents will contact you shortly.