Product Code:
Stock Code:
The VL24-5CS-SN is an LED vanity light designed to provide smooth, even lighting for bathrooms and other residential spaces. Its cylindrical shape and satin nickel finish offer a simple, refined look that fits easily into a variety of settings.Built-in 5-CCT selectable technology, the fixture allows you to choose between 2700K, 3000K, 3500K, 4000K, and 5000K.A high-clarity polycarbonate lens helps deliver uniform illumination without harsh glare.
| Ballast Type | Electronic |
|---|---|
| Finish Color | Satin |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Lumen Output | 1700 lm |
| Nominal CCT | 2700K/3000K/3500K/4000K/5000K |
| Product Type | Product |
| Rated Input Voltage | 120 VAC |
| Series | VL |
| Type | Vanity Lighting |
| Wattage | 24 W |
| Weight | 1.86 lbs |
| Master Case Length | 27.16 in. |
| Master Case QTY | 4 |
| Master Case Weight | 14.72 lbs |
| Master Case Width | 14.56 in. |
| Package Height | 5.9 in. |
| Package Length | 26.18 in. |
| Package QTY | 1 |
| Package Weight | 2.03 lbs |
| Package Width | 6.69 in. |
Leave your info below and we’ll get back with you.
We have received your request for assistance and one of our Customer Service or Inside Sales agents will contact you shortly.