Product Code:
Stock Code:
The VT-3CS Series Vapor Tight Linear is subtable for environments
where humidity and moisture are present. The IP65 rating ensures
robust protection while the Wattage and Color Selection allow for the
fixture to provide 9 configurations in 1 unit. Ideal for locations like open
parking garages, stair wells, and refrigerators.
Construction
Boasting an IP65 rating, this fixture is constructed of lightweight, durable
polycarbonate with stainless steel clips.
Optics
The Opaque Arcylic Lens provides diffusion while sacrificing minimal lumen
output.
Dimming
LED Drivers deliver dimming from a 0-10v control signal. Dims to 10%
standard.
Installation
This fixture may be surface mounted on surfaces such as ceilings and walls
or suspended via cable. Removable 1/3”” knock out molded into one end and
1/2”” weatherproof strain relief provided on the other. Mounting brackets and
hangers included.
Listings
UL listed to US and Canadian safety standards. For use in ambient operating
temperatures ranging from -30°C to 40°C.
Warranty
5-year limited warranty.
NOTE: Actual performance may differ as a result of end-user environment and
application. All values are design or typical values, measured under laboratory
conditions at 25 °C. Specifications subject to change without notice.
| CRI | 80 |
|---|---|
| Dimming | 0-10V |
| Efficacy | 131 lm/W |
| Finish Color | Gray |
| Lens Material | PMMA |
| Lens Type | Frosted |
| Lumen Output | 5652 lm |
| Mounting | Surface Mount |
| Nominal CCT | 3500K/4000K/5000K |
| Primary Material | Die-Cast Aluminum, Polycarbonate with Lens |
| Rated Input Voltage Range | 120-277 VAC |
| Master Case Weight | 7.59 lbs |
| Package Height | 3.5 in. |
| Package Length | 47.13 in. |
| Package QTY | 1 |
Leave your info below and we’ll get back with you.
We have received your request for assistance and one of our Customer Service or Inside Sales agents will contact you shortly.