Product Code:
Stock Code:
The SLNLED-3CS narrow strip series is suitable for general purpose lighting in a wide variety of environments. Featuring the Wattage and Color select technology, this fixture is a great fit for any commercial, industrial, retail or cove lighting applications.
| CRI | 80 |
|---|---|
| Dimming | 0-10V |
| Efficacy | 150 lm/W |
| Finish Color | White |
| Housing Material | Steel |
| Lens Material | PMMA |
| Lens Type | Frosted |
| Lumen Output | 6330 lm |
| Mounting | Mounting or Suspended |
| Nominal CCT | 3500K/4000K/5000K |
| Product Type | Product |
| Weight | 2.5 lbs |
Leave your info below and we’ll get back with you.
We have received your request for assistance and one of our Customer Service or Inside Sales agents will contact you shortly.