Product Code:
Stock Code:
The SPLWS is a wattage selectable LED sports light that is designed to provide even lighting over outdoor areas and sports courts.
| Ballast Type | LED Driver |
|---|---|
| CRI | 70 |
| Dimming | 0-10V |
| EPA | 1.6 ft² |
| Efficacy | 130 lm/W |
| Finish Color | Black |
| Finish Type | Powder Coat |
| Housing Material | Aluminum |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Lumen Output | 39000/52000/65000 lm |
| Luminaire Beam Angle | 80 ° |
| Luminaire Type | Area Light |
| Mounting | Yoke Mount |
| Nominal CCT | 5000K |
| Product Type | Product |
| Rated Input Voltage Range | 120-277 VAC |
| Series | SPLWS |
| Source Type | LED |
| Wattage | 500/400/300 W |
| Weight | 35 lbs |
| Wiring Type | 3-Wire (L-N-G) 2-wire(010Vdc) |
| Master Case Height | 19 in. |
| Master Case Length | 20.5 in. |
| Master Case QTY | 1 |
| Master Case Weight | 32.5 lbs |
| Master Case Width | 19 in. |
| Pallet Height | 48 in. |
| Pallet Length | 48 in. |
| Pallet QTY | 8 |
| Pallet Weight | 296 lbs |
| Pallet Width | 40 in. |
Leave your info below and we’ll get back with you.
We have received your request for assistance and one of our Customer Service or Inside Sales agents will contact you shortly.